Stránka přemístěna tento odkaz.

Please follow this link.


Ztroskotaný čas

Volné pokračování Vláken hyperčasu

Knižní vydání 16. května 2009 - počet stran knihy 446
E-kniha červenec 2021
Ilustrace na obálce Patrik Krásný
Vnitřní ilustrace Jiří Pultar
4 mapy v knize Richard Šusta 

Anotace:  

   Buďte připraveni na zradu — zejména když jste úspěšným mladíkem, zasnoubeným s nejobdivovanější dívkou planety, a zdravíte se i s prezidentem.
     Honzborg ztratí své nadějné vyhlídky během jediného dne. Stává se nuceně kurýrem na cestě bez návratu v kolonii Tyatira, kterou zmítají občanské války a středověké poměry. V doprovodu zlotřilého zloděje a jeho bojovné sestry čelí zákeřným útokům a temným úskokům. Nejděsivější proradnost ale nese nevědomky sám, skrytou v tajuplné zásilce. Zde se střetávají zájmy KosmoFlotily, mocné vesmírné dopravní společnosti, a rozhádaných pánů Tyatiry.
    Bude třeba svést hodně bitek i bitev, mnohé nezvyklými zbraněmi, než Honzborg vybojuje šanci na přežití, a to nejen pro sebe.

Obálka původní knižní verze, kterou prosadil vydavatel. E-kniha získala od Patrika Krásného ilustraci přesněji vystihující děj.


Co možno prozradit

  • O jak volné pokračování se jedná?

...o přiměřeně volné, s originální zápletkou, kde se zmiňuje vše podstatné pro pochopení souvislostí. Jedna čtenářka se obětavě uvolila přečíst si Ztroskotaný čas, aniž znala Vlákna hyperčasu. Zhltla nový román údajně na dva dechy:-)) Poznala sice z úvodu, že se jedná o pokračování čehosi, ale vůbec jí to nevadilo. Máte-li však rádi vše dokonale vysvětlené, přečtěte si napřed Vlákna hyperčasu, abyste znali předchozí příhody velmistra průšvihů Honzborga a jeho elitních kamarádů Jackita Ysona a Abbu Bubbu. Kromě nich se v díle objeví i další osoby z Vláken hyperčasu jako Franceska Craigová, Maureen Griffinová a její pichlavá teta Míkal Jehudová. Nebude samozřejmě chybět ani Černý negon, tentokrát v roli šedé eminence. K nim se připojí řada nových postav...

  • A budou tam motivy nakreslené na obálce, tedy pyramida  a dívka na řetězu?

Ano, ale román není o cestě časem do starověké minulosti. Děj se odehrává v blízké budoucnosti v mém oblíbeném světě, na izolované planetě Tyatira, viz. mapa, kde nefunguje většina moderní techniky. Lidé musí nahrazovat chybějící prostředky originálními formami biotechnologie. Pyramida slouží ve skutečnosti jako kultivační zařízení. A středověké společenské poměry, zmíněné v anotaci knihy, vznikly v důsledku diktatury a dlouhodobé občanské války. Systém se postupně propadl až k nucené práci podobné nevolnictví a potřebě řetězů.  Podobné věci se však dějí při každé fanatické válce...

  • Takže čtenáři se opravdu setkají s nahou kráskou z obálky? 

Dívka se nejvíce podobá zasmušilé Kleoně, jedné z důležitějších postav, která se objeví v první čtvrtině knihy. Malíř ztvárnil její oděv podle popisů v románu - teplé podnebí Tyatiry přeje velmi odvážné plážové módě.
Musím však upozornit, že "Ztroskotaný čas" není jen o nahých ženách, ale jde především o akční napínavý román. Ze všech motivů nakreslených na obálce by jeho děj asi nejvíc vystihla vybuchující kosmická loď, která současně naznačuje i jeden "z mnoha jiných" důvodů pro název "Ztroskotaný čas" - avšak skoro celou loď zakrývá titulek knihy (viz ilustrace bez nadpisu)
S vydavatelem (Egonem Čierným) jsem se původně domluvil na úplně jiném obrázku, který by podle mého mínění lépe charakterizoval knihu. Žel námět byl jím změněný, a to navzdory mým protestům. Navrhoval jsem mu, že vyrobím akčnější obálku na svoje vlastní náklady, ale vydavatel lpěl na své nahotince.. :-((((((( ...neslyšel, neviděl, jen na Kleoniny vnady hleděl...

  • Vznikne ještě jedno pokračování, do trilogie?

Píši román navazující nejen na Ztroskotaný čas, ale i na Narku. Kvůli tomu bych raději mluvil o připravovaném závěru pentalogie. Z té dosud vyšly 4 romány - Dotek nulačasu, Vlákna hyperčasu, Ztroskotaný čas, Narka . V posledním dílu se opět objeví některé postavy z mých dřívějších románů, ale zápletka bude původní. Sám nemiluji nastavované kaše, či převyprávěním předchozích příběhů. 

Chystaný závěr pentalogie nese pracovní název Časoprostor Narky a jeho hlavní děj začne v momentu, kdy končí Narka. Zatím mohu prozradit leda jeho předběžnou anotaci:

Terorista Tarmin ukradl nebezpečnou bombu. Vyděšená vesmírná dopravní společnost KosmoFlotila posílá telepatický pátrací tým na planetu Narka, kde se zlosyn ukrývá. I zvědavý Honzborg s gestěrem Hvězdošem využijí lákavé příležitosti k luxusnímu výletu zadarmo. Žel zdánlivě lehký úkol se promění v past.  Zůstanou uvěznění ve vražedné krajině, plné jedů a narkotik, kde často není dobré věřit ani vlastním smyslům, natož nějakým bájím o pradávné únikové cestě, možnosti jak odletět domů. Víra v ní se může ukázat stejně tak zrádnou a vražednou jako noví neviditelní mocipáni Narky.

Kdy nový román dokončím? Sám netuším.... ale rychlost mého psaní  bude určitě záviset i na čtenářském úspěchu Vláken hyperčasu a Ztroskotaného času.  Ocenění vždy motivuje autora k pilnější tvorbě :-))

Hlavní stránka arrowu.gif (1001 bytes)